Zapraszamy na Festiwal Filmowy Vitae Valor!

więcej na vvfestival.pl

Smartwica-li tylko słowo roku czy jednak coś więcej?
28 października 2021

Smartwica–li tylko słowo roku czy jednak coś więcej ?

 

Od kilku jeśli nie kilkunastu lat w przestrzeni rodzicielskiej, edukacyjnej, społecznej  dostrzegam i słyszę ogromne zaniepokojenie tym, co przyniosła w sferze wychowania rewolucja technologiczna, która dokonała się na oczach mojego pokolenia. Przypomnę jedynie, że pierwsza strona www powstała w 1991, a ja zaczynałem wtedy pracę w banku ….

To, co w sferze komunikacji było dla mnie rewolucją i technologicznym przewrotem kopernikańskim, dla pokolenia moich/naszych dzieci jest „ekosystemem”, w którym się urodzili, przyjdzie im żyć, pracować i poznawać świat we wszystkich jego aspektach.

Ciekawą sytuacje przeżyłem kiedyś podczas jednej z licznych rozmów z moim najstarszym synem,  obecnie 20-latkiem a wtedy nastolatkiem, kiedy musiałem położyć się spać z ogromną rozterką i kołaczącym się w mojej głowie a  niedającym się w prosty sposób zaspokoić pytaniem:

- Tatuś, a jakbyś Ty był na moim miejscu a ja na Twoim ….. I Ty byś się urodził w czasie, kiedy wszystko masz w zasięgu kilku kliknięć i wiadomo, że to będzie Twoja przestrzeń dorastania. Czy wtedy też byś powiedział, że to nie jest dobre ?       

To pytanie – z jednej strony proste i logiczne a z drugiej tak …. absurdalne -  do tego  stopnia mnie zaskoczyło, że dopiero po dość długim czasie przyszła refleksja:  TO NIE ICH WINA !

To nie ich wina, że urodzili się w takim a nie innym czasie.

To niech ich wina, że szalony rozwój technologii nałożył się na lata ich narodzin, dzieciństwa i dorastania.

To niech ich wina – tak samo jak nie byłaby nasza, gdybyśmy byli na ich miejscu;

 

Nieraz nachodzi mnie prowokacyjne pytanie.

Czy moje dziecko, widząc mnie/nas z książką w ręku, nie myśli wtedy: „ojciec znowu w swoim świecie”  „mama czyta, a ja nie wiem, co zrobić” …..  Czy one nie widzą nas wtedy przypadkiem w „KSIĄŻTWICY” ? … Za mocne?  Bezpodstawne ? …….. A może wszyscy uciekamy w hobby, książki, działki, siłownie, pracę, zakupy ….. smartfony . No właśnie, uciekamy przed czym ?  

 

Czy jest zatem droga wyjścia ? Czy da się godzić ze sobą rzeczy, które wydają się nie do pogodzenia ?

Czy rozwój technologii czyli osławiona słowem roku „smartwica” da się pogodzić z tym, aby pokolenie naszych dzieci było szczęśliwe ? 

 

Moja  odpowiedz,  50-letniego mężczyzny, ojca trzech synów brzmi:  TAK

Bo rzecz w RELACJACH  a bardziej w ich budowaniu. W żmudnej, pozytywistycznej pracy od podstaw opartej na CZASIE. Nie narzekajmy, że sieć , że smartfon, że twarz dziecka „świeci ciągle na niebiesko” … tylko wciągajmy nasze dzieci w rozmowę, dialog, wchodźmy w ich czas (a często ich czas to godzina 23, 24 .. godziny po północy). Że nie rozsądne, bo późno, bo nie ten moment, bo nie ta chwila.

No i co z tego ? ………   DAJMY CZASOWI CZAS.

 

Kiedyś wymyśliliśmy w naszym domu STÓŁ …. kiedy zobaczyliśmy że zaczynamy się rozmijać, nie mówimy do siebie inaczej niż „żyje” „jestem” ,  to nasz projekt zakładał siadamy przy stole i …. gadamy o wszystkim, o rzeczach ważnych i bzdetach,  puszczamy muzykę, śmiejemy się z mniej lub bardziej mądrych dowcipów, ale też nieraz milczymy lub krzyczymy, bo trudne emocje wygrywają …..

Czy to łatwe ? Jasne, że nie …. Cholernie trudne, ale warte aby SMARTWICA nie stawała się naszym przeznaczeniem !         

 

Jeśli te pytania i nie tylko te WAS nurtują, to w imieniu Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego działającego w ramach Fundacji ALEGORIA, zapraszam na spotkanie z Panem dr Marcinem Kędzierskim, twórcą Klubu Jagiellońskiego, który próbuje się mierzyć z tą rzeczywistością.   Spotkanie odbędzie się 28.10.2021, godz 18.30 w siedzibie Fundacji w Tarnowie, Plac Kazimierza Wielkiego 5. Wydarzenie będzie też transmitowane na FB i YT Alegorii.

Chcesz wiedzieć, jak było na wrześniowym spotkaniu w ramach TKD ze Zbigniewem Nosowskim, redaktorem naczelnym "Więzi"?

Możesz o tym przeczytać  Tutaj

Chcesz obejrzeć nagranie?  Kliknij tutaj

Opr. Jan Kiełbasa - koordynator spotkań w ramach Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego

 

 

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności