Szkoła epoki smartfona – przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony otoczenia cyfrowego
Ustawa prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 r. nakłada na szkoły nowe obowiązki związane z upowszechnianiem wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym oraz z przeciwdziałaniem zagrożeniom wynikającym z korzystania przez uczniów z Internetu i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Prawo jednak nie wystarczy. Konieczne są działania profilaktyczne wprowadzone do rutyny szkolnej, zwłaszcza że badania pokazują, że kompetencje w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego nauczycieli, uczniów oraz rodziców są niskie i niewystarczające, aby przeciwdziałać zagrożeniom, jakie niesie świat cyfrowy.
Mając to na względzie końcem 2017 roku, zespół ekspertów pod kierownictwem SMWI i na zlecenie MEN opracował dokument pt.: Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów”, stanowiący kompendium wiedzy oraz zbiór rekomendacji dotyczących działań profilaktycznych związanych z ryzykiem wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa w szkole lub placówce wraz ze wskazaniem obowiązujących przepisów i odpowiedzialności.
Treści zawarte w ww. dokumencie będą podstawą do prowadzenia działań warsztatowych skierowanych zarówno do dyrektorów tarnowskich szkół jak i nauczycieli. W ramach warsztatów uczestnicy uzyskają usystematyzowaną wiedzę nt. narzędzi którymi już dziś dysponują, niezbędnych w celu lepszego rozpoznawania zagrożeń z jakimi mają do czynienia w środowisku szkolnym, a także by potrafili podejmować właściwe kroki w celu radzenia sobie z problemem cyberzagrożeń różnego typu.
Problem z jakim się mierzymy, należy rozwiązywać systemowo a nie jak to ma miejsce w większości szkół w Polsce, doraźnymi działaniami wynikającymi z rozpoznania (nieczęsto błędnego zresztą) groźnej sytuacji spotykającej uczniów. Działania z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego powinny obejmować swoim zakresem całe środowisko szkolne (łącznie z rodzicami) i do skutecznego wdrażania takiego właśnie modelu będziemy przekonywać podczas warsztatów, proponując konkretne rozwiązania.
Poza prezentacją wyników badań prowadzonych w ramach największego jak dotąd w Polsce projektu zorientowanego na tą tematykę, czyli projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”, przeprowadzone zostały interaktywne ćwiczenia, podczas których wykorzystywane będą darmowe aplikacje mobilne wspierające proces dydaktyczny. Wykorzystanie narzędzi ma na celu zachęcenie uczestników do korzystania z ciekawych i aktywizujących uczniów metod pracy oraz lepszą odpowiedź nauczycieli na oczekiwania z jakimi uczniowie przychodzą do szkoły w dzisiejszych czasach czyli w Epoce Cyfrowej.