Warsztaty Kręgi Naprawcze
Konflikt jest czymś nieuniknionym w relacjach, społecznościach i organizacjach. Kojarzy nam się na tyle nieprzyjemnie, że często staramy się go unikać. Równocześnie, bardzo zaogniony konflikt może na tyle nadszarpnąć relacje, że trudno potem je odbudować. Dlatego umiejętność wspierania innych w rozwiązywaniu konfliktów jest tak istotna.
Kręgi Naprawcze są metodą, która pozwala wspierać innych w rozwiązywaniu konfliktów w szacunku i wzajemnym zrozumieniu, uwzględniając przy tym perspektywę społeczności, w której się dzieje. Nieporozumienie bardzo rzadko dotyczy tylko dwóch osób, bo pośrednio lub bezpośrednio ma też wpływ na innych dokoła - dzieje się w grupie ludzi (zespole, organizacji, społeczności, rodzinie) i wpływa na nią. Kręgi Naprawcze zapraszają tę grupę do aktywnego udziału w procesie naprawy danej sytuacji.
Kręgi Naprawcze są procesem facylitacji konfliktów grupowych, w których zaangażowane osoby są gotowe usiąść do szczerej rozmowy i poszukać rozwiązań, które działają dla wszystkich. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie zajrzyj tutaj.
Warsztaty obejmowały:
• genezę i okoliczności założenia Kręgów Naprawczych,
• ćwiczenia poszczególnych elementów procesu,
• praktykowanie systemowego podejście do rozwiązywania konfliktów, które może ułatwić przechodzenie przez nie.
Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość poznania potrzebnych narzędzi, które będą przydatne nie tylko podczas konfliktów:
• słuchanie znaczenia,
• proces dialogowy,
• uzgadnianie konkretnych rozwiązań, które działają dla wszystkich.
Niektóre konflikty rozwijają się powoli, zostawiając czas, żeby poprosić o zewnętrzne wsparcie. Inne wydarzają się niespodziewanie - i to właśnie wtedy posiadanie powyższych umiejętności wspierania osób w konflikcie jest szczególnie przydatne - szybkie zajęcie się sytuacją konfliktową, bardzo często zapobiega jej eskalacji i dalszym konsekwencjom.
Warsztaty były przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się dbać o relacje w sytuacjach różnicy zdań i konfliktu:
- dla dyrektorów i nauczycieli placówek edukacyjnych,
- dla rodziców,
- dla członków społeczności, zmagających się z konfliktami,
- dla liderów.
Trener
Piotr Leszczyński - Jako coach i manager wspieram zespoły w ciągłym doskonaleniu i osiąganiu wysokiej efektywności, przy jednoczesnym budowaniu relacji opartych na zaufaniu, szacunku i współodpowiedzialności, w których kultura feedbacku naprawdę istnieje. Prowadzę warsztaty z komunikacji i feedbacku, coaching zespołowy i indywidualny, mediacje, Prowadzę warsztaty z komunikacji i feedbacku, coaching zespołowy i indywidualny, mediacje, facylitację konfliktów, spotkań i procesów decyzyjnych. Prowadzę Kręgi Naprawcze i wspieram ich systemowe wdrażanie. Wiele lat działałem w organizacji Toastmasters. Współtworzę Fundację “Przestrzeń” szerząc edukację wolnościową i NVC.
Ukończyłem 9 dni warsztatów z Kręgów Naprawczych prowadzonych przez Tomasza Bagińskiego i Duke’a Duchscherera, oraz asystowałem Tomaszowi Bagińskiemu podczas 6 dni warsztatowych. Od 2 lat prowadzę grupę ćwiczącą w Krakowie. Facylitowałem 15 kręgów w grupie ćwiczącej oraz 6 w warunkach rzeczywistych.