Widzisz wartość w tym, co robimy? Wesprzyj nas dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite.

Komunikacja empatyczna bazująca na wartościach
29 marca 2019


Empatyczna komunikacja bazująca na wartościach


Powszechne jest przekonanie, ze każdy umie się komunikować. Jest to umiejętność nabywana spontanicznie w procesie rozwoju i umiejętnego bodźcowania młodego człowieka. Problemem staje się jakościowo umiejętne i adekwatne do potrzeb oraz zmian rozwojowych i zmiany ról społecznych komunikowanie się w społeczności szkolnej, ale też poza nią.

Wspieranie wysokiej jakości komunikowania się obejmuje:

  1. budowanie świadomości neurospołecznych uwarunkowań funkcjonowania człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zmian rozwojowych okresu adolescencji,
  2. diagnozowanie przez nauczycieli i wychowawców zasobów emocjonalno-społeczno-rozwojowych uczniów, pozostających w procesie edukacyjno-wychowawczym,
  3. posiadanie narzędzi do budowania i wspierania postaw, które służą dobrym relacjom w grupie rówieśniczej,
  4. rozwijanie umiejętności przechodzenia przez sytuacje trudne i kryzysy, by w efekcie wychodzić z nich wzmocnionym i dojrzalszym.


I właśnie temu, jak na co dzień, w społeczności szkolnej w oparciu o szacunek, odpowiedzialność za słowo, otwartość w relacjach, współpracę i uważność budować jakość komunikacji i relacji, a tym samym przeciwdziałać trudnym i niepożądanym zachowaniom, a kiedy już się takowe pojawią, jak sobie z nimi radzić, był poświęcony  czas na warsztatach i spotkaniach z nauczycielami, wychowawcami i dyrektorami szkół. Ponieważ, jak wskazują badania (P.Lencioni), to poczucie dobrostanu i zaufania zespołowego najbardziej sprzyja efektywności działań ludzkich i prowadzi do wydzielania się endogennych opioidów (ale te są dopuszczalne, a nawet wskazane) i tym samym łatwiejszego znoszenie trudności.

Warsztaty dały wychowawcom nowe wiadomości o tym, jak kształtować u wychowanków świadomość emocji, które jako pierwsze zwykle dostrzegamy w sytuacjach relacyjnych. Emocje są tylko wierzchnim obrazem potrzeb, które u ich podłoża się znajdują. A zeby zaspokoić potrzeby zwykle stosujemy strategie, które są nam znane. Moze to być np w sytuacji napięcia krzyk, uderzenie drugiej osoby itp. Czas warsztatów dał też uczestnikom nowe narzędzia do tego, jak sobie radzić z takimi zachowaniami, jak wyzej opisane.

 

 

Galeria

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności