Empatyczna komunikacja bazująca na wartościach
Powszechne jest przekonanie, ze każdy umie się komunikować. Jest to umiejętność nabywana spontanicznie w procesie rozwoju i umiejętnego bodźcowania młodego człowieka. Problemem staje się jakościowo umiejętne i adekwatne do potrzeb oraz zmian rozwojowych i zmiany ról społecznych komunikowanie się w społeczności szkolnej, ale też poza nią.
Wspieranie wysokiej jakości komunikowania się obejmuje:
- budowanie świadomości neurospołecznych uwarunkowań funkcjonowania człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zmian rozwojowych okresu adolescencji,
- diagnozowanie przez nauczycieli i wychowawców zasobów emocjonalno-społeczno-rozwojowych uczniów, pozostających w procesie edukacyjno-wychowawczym,
- posiadanie narzędzi do budowania i wspierania postaw, które służą dobrym relacjom w grupie rówieśniczej,
- rozwijanie umiejętności przechodzenia przez sytuacje trudne i kryzysy, by w efekcie wychodzić z nich wzmocnionym i dojrzalszym.
I właśnie temu, jak na co dzień, w społeczności szkolnej w oparciu o szacunek, odpowiedzialność za słowo, otwartość w relacjach, współpracę i uważność budować jakość komunikacji i relacji, a tym samym przeciwdziałać trudnym i niepożądanym zachowaniom, a kiedy już się takowe pojawią, jak sobie z nimi radzić, był poświęcony czas na warsztatach i spotkaniach z nauczycielami, wychowawcami i dyrektorami szkół. Ponieważ, jak wskazują badania (P.Lencioni), to poczucie dobrostanu i zaufania zespołowego najbardziej sprzyja efektywności działań ludzkich i prowadzi do wydzielania się endogennych opioidów (ale te są dopuszczalne, a nawet wskazane) i tym samym łatwiejszego znoszenie trudności.
Warsztaty dały wychowawcom nowe wiadomości o tym, jak kształtować u wychowanków świadomość emocji, które jako pierwsze zwykle dostrzegamy w sytuacjach relacyjnych. Emocje są tylko wierzchnim obrazem potrzeb, które u ich podłoża się znajdują. A zeby zaspokoić potrzeby zwykle stosujemy strategie, które są nam znane. Moze to być np w sytuacji napięcia krzyk, uderzenie drugiej osoby itp. Czas warsztatów dał też uczestnikom nowe narzędzia do tego, jak sobie radzić z takimi zachowaniami, jak wyzej opisane.