Zapraszamy na Festiwal Filmowy Vitae Valor!

więcej na vvfestival.pl

Wieczory Filozoficzne
21 lutego 2020

Jak powiedzial ks. prof. Michał Heller: "Wierze nauka jest ogromnie potrzebna. Gdy wiara nie jest oparta na nauce, bardzo łatwo przeobraża się w zabobon albo w bajkę. Jednym z powodów laicyzacji jest utrata kontaktu teologii, w ogóle religii, z naukowym obrazem świata, który jest niezbędny, ponieważ jest on zawsze obecny w kulturze. Gdy zmienia się nauka, tym samym zmienia się obraz świata. Tak było na przestrzeni wieków. Inna była wizja świata w początkach chrześcijaństwa, inna w średniowieczu, a jeszcze inna w czasach nowożytnych. Dzisiaj obraz świata przekształca się niezwykle dynamicznie, a my często tkwimy jeszcze w jego starym kształcie, może nawet w średniowiecznym. Na tym tle rodzą się napięcia. Młodzi ludzie odchodzą od religii, nie dlatego, że sobie przemyśleli i doszli do wniosku, że Boga nie ma, lecz dlatego, że – jak mówią – religia jest „outdated” – przestarzała, nie z tej epoki. Dlatego kontakt myśli religijnej z nauką jest niezbędny." Podejmując rękawicę, ponownie zapraszajac ks. dr hab. Tadeusza Pabjana, na przełomie 2019 i 2020 roku spotykaliśmy się i dyskutowaliśmy na tematy:

  1. Nauka i wiara: razem czy osobno? Teologia a naukowy obraz świata.
  2. Czy Stwórca łamie prawa natury? Działanie Boga w świecie przyrody.
  3. Czy wszechświat został przygotowany dla człowieka? Zasada antropiczna a teologia.
  4. Czy kosmici wierzą w Boga? Teologia wobec problemu pozaziemskich cywilizacji.

Galeria

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności