Widzisz wartość w tym, co robimy? Wesprzyj nas dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite.

Wieczory Filozoficzne
15 lutego 2019

Na wykładach obecni byli zwolennicy nauki i religii oraz szukający dialogu pomiędzy nimi. Wszak świat materialny i duchowy się przenikają. Ludzie wierzący żyją w materialnym świecie, badanym przez naukowców. Jak dowodził prelegent, ks. dr hab. Tadeusz Pabjan przekonanie o konflikcie wynika z kilku powodów. Jednym z nich jest zasadnicza odmienność nauki i wiary odnośnie języka i metod, jakim oba te światy się posługują, a także "materii", której dotykają. Kolejnym są różnice światopoglądowe, wynikające z utartego schematu i podziału na świat materialny i duchowy. Przeszkodą dialogu są także wszelkie postawy fundamentalistyczne, zarówno naukowe, jak i religijne, a także ignorancja naukowa i religijna wynikające z wzajemnej nieznajomości. Trudnością jest również historyczny kontekst. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki spotkania koncentrowały się wokół następujących tematów:

1. Nauka a wiara - anatomia konfliktu.
2. Stworzenie a początek wszechświata: pomiędzy kosmologią a teologią.
3. Stworzenie a teoria ewolucji:pomiędzy biologią a teologią.
4. Dlaczego Bóg pozwala na cierpienie? Teodycea dla średniozaawansowanych.

Galeria

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności