Widzisz wartość w tym, co robimy? Wesprzyj nas dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite.

Kurs z ikoną MB Włodzimierskiej i Kazańskiej
08 lutego 2020

Kurs rozpoczął się w dniach 28.02-01.03.2020 i był to pierwszy z trzech weekendów, który wprowadził nas w tematykę dwóch ikon maryjnych.

Matka Boska Włodzimierska – ikona Andrieja Rublowa z ok. 1408 roku, obecnie znajdująca się w Muzeum Włodzimierskim we Włodzimierzu. Ikona ta reprezentuje typ ikonograficzny Eleusa, czyli miłująca - Matka Boża obejmuje i przytula do policzka Syna. Rublow, wykonując ikonę, nadał jej więcej czułości poprzez mocniejsze pochylenie Matki ku Synowi.

Matka Boska Kazańska Powstanie i kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej sięga XVI wieku. W 1579 roku. To jeden z najbardziej czczonych w Rosji wizerunków maryjnych. Reprezentuje typ ikonograficzny, zwany Hodegetrią (lub Odigitrią, według wymowy bizantyńskiej), to znaczy Przewodniczki lub Wskazującej Drogę. Na obrazie Maryja trzyma na lewej ręce Dzieciątko Jezus, zwrócone twarzą do modlących się i błogosławiące ich prawą dłonią. Jej głowa nachylona jest nieco ku Synowi, jak gdyby Mu coś mówiła.

Galeria

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności