Widzisz wartość w tym, co robimy? Wesprzyj nas dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite.

Inspirujemy

Zaufanie to podstawa w pracy ... i nie tylko. Poznaj jego 7 składników!

Zaufanie to podstawa w pracy ... i nie tylko. Poznaj jego 7 składników!
16 sierpnia 2023
Inspirujemy

Zaufanie to podstawa w pracy ... i nie tylko. Poznaj jego 7 składników!


Zaufanie to podstawa w pracy...i nie tylko. Poznaj jego 7 składników!

Czy potrzebujemy zaufania w pracy?

Albo inaczej: czy potrzebujemy obdarzać zaufaniem i dostawać zaufanie od ludzi, z którymi spędzamy 8 godzin dziennie?

No właśnie, nieraz spędzamy z nimi więcej czasu niż z bliskimi czy z przyjaciółmi. Żeby czuć się dobrze i komfortowo potrzebujemy zbudować zaufanie. Jak to zrobić? Poznaj 7 składników, które Ci w tym pomogą.

Badania doktor Brené wskazują na 7 składników zaufania. Z ich pierwszych liter utworzyła akronim ODWAŻNI (ang. BRAVING), żeby można je było łatwiej zapamiętać. Co znajdziemy wśród nich?

Odpowiedzialność

Jestem w stanie ponieść odpowiedzialność za błędy, przeprosić za nie i ja naprawić. Nie uciekam się do obwiniania, ponieważ ono może rozładować złość, ale nie poprowadzi mnie do rozwiązania. Wybieram rozmowę i otwarte przyznanie się do wyrządzonej krzywdy.

Dotrzymywanie tajemnic

Nie dzielę się sprawami, którymi nie mam prawa się dzielić. Nie zgadzam się też na to, żeby ktoś ze mną się dzielił sprawami innych. Nie plotkuję i jasno określam granice w obrębie których poruszam się w rozmowie.

Wiarygodność

Wywiązuję się z obowiązków i robię to, co zaplanowałem, dzięki czemu staję się wiarygodny w oczach przełożonych i współpracowników. Wiedzą, że mogą liczyć na moją rzetelną i profesjonalnie wykonaną pracę.

Akceptacja granic

Szanuję granice innych, a jeżeli mam wątpliwości, to pytam. Potrafię powiedzieć „nie”, jeżeli odczuwam dyskomfort w danej sytuacji. Rozumiem i akceptuję to, że każdy ma granice wyznaczone w innym miejscu, nie oceniam tego, tylko przyjmuję.

Życzliwość (inaczej: hojność)

Ufam i wierzę w to, że inni także się starają i chcą dobrze. Innym określeniem jest „hojność”, ponieważ Brené Brown mówi o obdarzeniu kogoś czymś więcej, np. dużą dawką wyrozumiałości we współpracy.

Nieocenianie

Mogę z drugą osobą porozmawiać w otwarty i szczery sposób bez lęku przed krytyką. Zarówno ja nie oceniam, jak i podkreślam, że dla mnie to jest tak samo ważne.

Integralność

Potrafię i chcę żyć swoimi wartościami, nawet jeżeli jest to trudne i pełne wyzwań. Bardziej cenię sobie odwagę bycia ze sobą w zgodzie niż komfort i dostosowanie się do innych.

Żebyśmy jednak potrafili zaufać drugiej osobie, potrzebujemy najpierw zaufać… sobie. Wracać do siebie, być przy sobie, akceptować siebie to duże wyzwanie dla każdego z nas. Najpierw spróbuj wprowadzić te 7 składników do swojego życia, a potem stopniowo do miejsca pracy, w którym jesteś na co dzień.

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o tym, jak budować zaufanie do siebie i innych, zapraszamy na webinar

Super! Zapisuję się!

Webinar poprowadzi Monika Chochla - psycholożka, trenerka kompetencji miękkich, terapeutka Racjonalnej Terapii Zachowania.

Od 10 lat jako trener i coach wspiera rozwój takich kompetencji jak: komunikacja, efektywna współpraca w zespole, praca z krytykiem wewnętrznym, rozwój samoświadomości własnej i zaufanie w związku. W pracy z ludźmi najbardziej kręci ją błysk w oku oznaczający, że ktoś właśnie odkrył w sobie moc i siłę do pełniejszego życia, oraz że przyjmuje siebie w całości z tym, co w nim silne i wrażliwe. Przeprowadziła ponad 2 000 godzin szkoleniowych oraz ponad  1 200 indywidualnych konsultacji psychologicznych i coachingowych. Prowadzi autorskie warsztaty psychologiczne dla osób wierzących, inspiruje ludzi do życia zaangażowanego, pisząc bloga www.chcemisie.com.pl. Prywatnie: żona, mama, miłośniczka wypraw rowerowych po Polsce i Europie.


 

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności