Widzisz wartość w tym, co robimy? Wesprzyj nas dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite.

Inspirujemy

Wspólne wakacje.  Jak wartościowo wykorzystać ten czas, by zadbać o relacje w zgodzie ze sobą i z bliskimi? (1)

Wspólne wakacje.  Jak wartościowo wykorzystać ten czas, by zadbać o relacje w zgodzie ze sobą i z bliskimi? (1)
20 maja 2022
Inspirujemy

Wspólne wakacje.  Jak wartościowo wykorzystać ten czas, by zadbać o relacje w zgodzie ze sobą i z bliskimi? (1)


Wspólne wakacje.  Jak wartościowo wykorzystać ten czas, by zadbać o relacje w zgodzie ze sobą i z bliskimi?

Zbliżają się wakacje, czas urlopu, czas wolny od pracy, szkoły, codziennych obowiązków.

Jaki to czas dla naszych relacji?

Czy to dobry moment na zadbanie o siebie i o bliskich?

W głowie kłębią się pytania, myśli, wątpliwości - Jak odpocząć z rodziną, z przyjaciółmi? Jak się dogadać, kiedy każdy ma inny pomysł na relaks? Jak złapać oddech i z nowa energią wrócić po wakacjach do domu?   

 

Może  marzysz o wyspaniu się, bo ostatnio zarywałaś/eś noce, żeby wyrobić się ze wszystkimi obowiązkami w pracy czy w domu i myślisz: „W te wakacje muszę się wyspać”, a mąż/żona mówi: „Ostatnio nigdzie nie wychodziliśmy, cały czas tylko praca, dom, dzieci, w kółko to samo. Koniec z tym! Podczas urlopu trzeba wykorzystać każdą minutę, jak najwięcej zobaczyć, zwiedzać. Już widzisz minę syna/córki nastolatka/tki: „Tylko nie zwiedzanie: Trzeba zrobić coś szalonego, żeby mieć co wspominać”. Twoja przyjaciółka, która wybiera się z Wami na urlop nie może się na niczym skupić, jest rozkojarzona, zapomniała nawet, że umówiła się z Tobą na spotkanie – ona zdecydowanie potrzebuje resetu umysłowego. A może dołączy jeszcze brat męża, który pracuje w korporacji, gdzie mocno rywalizuje z innym kierownikiem działu i ma tego serdecznie dość, potrzebuje szczerej rozmowy i autentycznego wysłuchania i zrozumienia.

Jak pogodzić te wszystkie potrzeby i nie zwariować ze sobą nawzajem?

Zacznijmy od początku…

Odpoczynek odpoczynkowi nie równy.

Doktor S. Dalton-Smith, która zajmuje się dobrostanem czyli zdrowiem fizycznym i psychicznym, wyodrębniła 7 rodzajów odpoczynków: począwszy od fizycznego, umysłowego, poprzez społeczny, sensoryczny, emocjonalny, a kończąc na duchowym czy kreatywnym.  

To co najważniejsze to przyjrzeć się sobie, jakiego odpoczynku potrzebuje? Może snu, może spokoju i ciszy lub  kreatywnych zajęć, warsztatów, nowych przygód? Zatrzymaj się, pomyśl. Rozpoznanie tej potrzeby pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chce odpocząć w te wakacje? Ale to nie koniec. Świadomość tego, czego potrzebuje to trochę za mało. Teraz dobrze jest ten plan odpoczywania wdrożyć w życie w zgodzie ze sobą i innymi. I tutaj ważna jest szczera, autentyczna rozmowa, o tym jakie mamy oczekiwania wobec tych wakacji, jakie plany z ludźmi, z bliskimi, z którymi ten czas chcemy spędzić.

Na ile dajemy sobie prawo do osobistej przestrzeni, a na ile chcemy razem spędzać czas?

Może warto powiedzieć sobie nawzajem na czym nam zależy i już przed wyjazdem, albo na jego początku określić swoje upodobania. Może taka „burza mózgów” pozwoli wypracować takie rozwiązania, które pozwolą każdemu/każdej z uczestników wakacji odpocząć na swój własny sposób, a przy okazji zadbać o siebie nawzajem. Współpraca może przynieść korzyści dla każdego z osobna. Osoba, która marzy o tym, żeby się w końcu wyspać – może to zrobić dzięki bratu, który z chęcią zajmie się dziećmi, bo ma twórczy głód zabawy. A tato, który chce dużo zwiedzać, będzie biegał z aparatem po mieście, a Ty będziesz piła kawę latte z przyjaciółką. A jak indywidualne potrzeby zostaną zaspokojone, to okaże się, że wspólne wyjście na plaże okaże się strzałem w dziesiątkę mimo marudzenia dzieci i ciągłego pytania: „czy daleko jeszcze?”

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o tym, jak  wartościowo spędzić urlop, koniecznie zajrzyj do nas na bezpłatną  konferencję online 

Kiedy?  13 czerwca 2022 r., godz 18.00-20.00

Gdzie? Fb i YT Alegoria

 

Przyjdź na konferencję i dowiedz się więcej o otwartej komunikacji podczas wakacji, o perfekcjonizmie, który trzeba wysłać na wakacje, ale w zupełnie inne miejsce niż my.

Pojawi się również temat jak z gonitwy myśli, ciągłego biegania przerzucić się na tryb: wolniej, pełniej i uważniej – czyli uważne budowanie relacje z bliskimi podczas wakacji.

 Ale super! Zapisuję się!

 

Autorka: Monika Kaczkowska
Psycholog, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym, trenerka warsztatu psychologicznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W 2011 roku założyła Pracownię Profilaktyczno-Wychowawczą STOPKA, gdzie jako psycholog/trener umiejętności psychospołecznych prowadzi autorskie warsztaty i szkolenia, z takich obszarów jak: rozwój osobisty, psychologia wychowawcza i rozwojowa, strategie radzenia sobie z emocjami i stresem, treningi umiejętności społecznych. Od kilku lat prowadzi również psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych. Obszary, w których się specjalizuje to: zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, stres, problemy wychowawcze. 

Prywatnie: jest mamą kilkuletnich bliźniaczek i niemowlaka, wielbicielką kawy, krótkich drzemek i rodzinnych wypraw rowerowych. To jej osobiste źródła energii.

 

 

Zanim klikniesz „Przejdź do strony” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Klikając „Przejdź do strony” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się z naszym regulaminem Polityki Prywatności.

Polityka Prywatności