„Jako dzieci tej epoki, wszyscy pozostajemy w jakiejś mierze pod wpływem obecnej zglobalizowanej kultury, która chociaż ukazuje nam wartości i nowe możliwości, może nas także ograniczać, uzależniać, a nawet szkodzić nam. Przyznaję, że powinniśmy stworzyć odpowiednie miejsca, by motywować i uzdrawiać osoby, «miejsca dla odnowy własnej wiary (…), dla podzielenia się własnymi najgłębszymi pytaniami i codziennymi troskami, do głębokiego i przeprowadzonego według ewangelicznych kryteriów rozeznania dotyczącego własnego życia i doświadczenia, by ukierunkować w stronę dobra i piękna własne wybory osobiste i społeczne»” (Franciszek, Evangelii Gaudium 77)

Kiedy myślimy o Alegorii, widzimy ją właśnie w ten sposób – jako ideę oraz miejsce, czasoprzestrzeń, wydarzenie, gdzie wielu będzie mogło się zatrzymywać, motywować, uzdrawiać duszę, zadawać pytania i odnajdywać odpowiedzi, rozeznawać i ukierunkowywać swe decyzje w stronę dobra, piękna i prawdy. Dlatego właśnie powstaje to miejsce – ALEGORIA.

Nie chcemy tworzyć miejsca, które by wykluczało i klasyfikowało już na wstępie kogokolwiek z przychodzących. Ma być ono dosyć neutralne w stylistyce, tworzyć przestrzeń dialogu, być miejscem, gdzie „czas przewyższał przestrzeń” (Papież Franciszek) – to znaczy, by człowiek z czasem sam chciał wchodzić w głębię, nie czując się od razu do tego przymuszonym otaczającym go anturażem. Może także pozostać tu, gdzie doszedł. Nie musi, iść dalej. To ma być Alegoria…

Nie jest to w zamyśle żaden nowy klub, restauracja czy pub. Tu nie chodzi o żadną komercję. To miejsce, gdzie – jak wierzymy – poprzez inspirujące spotkania i wydarzenia – oraz przyjazne, wspólne picie herbaty, będziemy tworzyć nową kulturę szacunku i jakość dialogu, „by ukierunkować w stronę dobra i piękna własne wybory osobiste i społeczne»”.  Ta przygoda już trwa. Możesz w niej wziąć udział.